ПУТІВНИК ВОЛОНТЕРА

Українці мають унікальну здатність об’єднуватися в кризових ситуаціях. Під час Революції Гідності ми показали, що абсолютно різні люди можуть надзвичайно ефективно працювати разом для досягнення спільної мети. До того ж робили вони це абсолютно безплатно та добровільно — тобто на волонтерських засадах.

Під час анексії Криму та Антитерористичної операції на сході України саме волонтери відіграли ключову роль у забезпеченні наших військових спорядженням, амуніцією, продовольством.

А те, що відбувається після початку повномасштабного вторгнення росії 24 лютого 2022 року, взагалі можна назвати тріумфом українського волонтерства. Сотні тисяч українців долучилися до волонтерського руху та роблять, здавалось би, неможливе. Забезпечують армію всім необхідним, розв’язують складні логістичні питання, ризикують власними життями та евакуюють людей з найгарячіших точок, доставляють тисячі тонн гуманітарної допомоги, прихищають і підтримують мільйони переселенців в Україні та за кордоном, піклуються про тварин, дбають про людей похилого віку, відбудовують зруйновані будинки, блокують тисячі ворожих ресурсів та щоденно роблять інші неймовірні подвиги. А ще за пів року зібрали захмарну суму донатів у понад 30 млрд грн та першими у світі придбали справжній космічний супутник й ударні безпілотники для нашої армії. Приголомшливо, чи не так?!

Впевнені, що ти також вже зробив/-ла свій внесок у перемогу, як мінімум — хоча б раз поділившись дописом про збір. Проте попереду на нас чекають ще багато викликів. Найменша допомога може врятувати життя, змінити долі та хід історії. Саме тому дуже важливо залучити якомога більше людей до волонтерського фронту та волонтерити максимально ефективно. Цей путівник навчить тебе дбати про себе та інших, реалізувати на повну свій потенціал, керувати часом, знаходити мотивацію та не вигорати. Можливо, саме ти будеш закривати ще більші збори, ніж Притула чи Чмут. Тож нумо прокачувати волонтерські скіли та наближати перемогу разом!

1. Що таке
волонтерство

Як думаєш, скільки людей щоденно долучається до розв’язання чужих проблем?

За даними UN Volunteers, у світі волонтерять 970 млн людей, тобто кожен восьмий житель планети. Кількість годин, які вони присвячують волонтерству, дорівнює роботі 125 млн штатних працівників. А вартість роботи становить приблизно 1,3 трлн доларів — 2,4% світової економіки.

Інфографіка «Кількість волонтерів у світі»

Волонтери — не «невидимі» для держави люди. Їхня діяльність закріплена законом у багатьох країнах, зокрема, в Україні.

«Волонтерська діяльність — добровільна, соціально спрямована, неприбуткова діяльність, що здійснюється волонтерами через надання волонтерської допомоги».

«Волонтер — це фізична особа, яка добровільно здійснює благодійну неприбуткову та мотивовану діяльність, що має суспільно корисний характер».

Закон України «Про волонтерську діяльність»

Якщо перекласти з юридичної на українську, ось основні засади волонтерства:

Важливо зазначити, що волонтерство та благодійність — не одне й те саме. Волонтерство — це діяльність, тобто інвестиція свого часу на користь людям або суспільству. Благодійність же охоплює будь-яку добровільну допомогу, у тому числі й фінансову. Якщо ти власноруч плетеш маскувальні сітки, то ти волонтер. А якщо приносиш тканину для сіток або даєш на неї гроші — то благодійник.

Демократичний світ добре розуміє цінність волонтерства: воно вирощує відповідальність, гуманізм та альтруїзм. Жити в суспільстві, де люди готові допомагати одне одному, безпечніше та приємніше. Так, у Нідерландах і Швеції до волонтерства залучено 40% населення.

В Україні волонтери — це основа громадянського суспільства, герої та приклад для наслідування. Нині сотні тисяч волонтерів не просто допомагають, а щодня рятують життя. Сітка, сплетена в Івано-Франківську, захищає воїнів під Херсоном. Аптечка, привезена з-за кордону, гоїть рани добровольців під Бахмутом. Обід, приготовлений у громадській їдальні, допомагає відновити сили тим, хто декілька днів евакуювався з окупованих територій. Одяг, зібраний серед знайомих, зігріває тих, хто втратив домівку. Волонтерський рух — важливий, і він потребує ще більше людей, які хочуть допомагати.

Ілюстрація

«Для мене волонтерство — це те, що ти робиш від душі. Коли ти відчуваєш себе потрібним тут і зараз. Це неоціненна можливість бути корисним для наших Захисників. Адже ніякі гроші світу не замінять почуття виконаного обов’язку».

Андрій, 24 роки,
допомагає забезпечувати
один із підрозділів ЗСУ

2. Як виник
волонтерський
рух

Вважається, що сучасне волонтерство зародилося в 1859 р. в Італії. Саме тоді швейцарський письменник і підприємець Жан Анрі Дюнан приїхав у містечко Сольферіно. Там щойно відбулася кривава битва, і на полі бою залишалося 9 тис. поранених солдатів. Дюнан, вражений масштабом трагедії, залучив місцевих жителів до порятунку постраждалих, купив необхідні медичні матеріали та звів імпровізовані шпиталі. Після повернення до Женеви Дюнан написав книгу спогадів про Сольферіно, де наголосив на необхідності створення незалежної волонтерської організації, яка б допомагала пораненим солдатам. А в 1863-му створив Червоний Хрест. Основними завданнями організації стали благодійна діяльність і гуманітарна допомога під час військових конфліктів або стихійних лих. Зокрема, на території України товариство активно допомагало під час російсько-турецької та російсько-японської війн. Сьогодні національні товариства Червоного Хреста є в понад 170 країнах.

Інфографіка «Історія волонтерства», частина 1

Звісно, люди допомагали одне одному задовго до виникнення «офіційного» волонтерства. За часів Київської Русі деякі міста мали власну «тероборону», а споряджання воїнів часто було відповідальністю самих містян. Громади піклувалися і про знедолених: у церквах облаштовували притулки для безхатченків, сиріт, людей з інвалідністю. Задокументовані випадки, коли селяни збирали власні кошти на будівництво храмів, шкіл, шпиталів. Ремонтували їх теж власноруч. Люди розуміли, що комфортне життя — це їхня відповідальність.

Паралельно в суспільстві існували благодійники, або меценати — заможні люди, які за власний кошт зводили лікарні, храми, бібліотеки тощо. Серед відомих благодійників: князь Володимир, Ярослав Мудрий, Костянтин Василь Острозький, гетьман Петро Конашевич-Сагайдачний, Іван Мазепа. Пізніше, в ХІХ ст., — підприємці сім’ї Терещенків, Богдан Ханенко, цукрозаводчик Василь Симиренко.

У світі волонтерський рух особливо поширився після Першої світової війни. Наприклад, у Франції молодь відбудовувала зруйновані ферми, отримуючи натомість житло, харчі та медичне страхування.

Згодом саме ці принципи були закріплені в Загальній декларації волонтерів, прийнятій 1990 р. в Парижі. У ній наголошується, що волонтер має право на компенсацію ризиків чи власних витрат, які він здійснив у межах волонтерської роботи. Водночас волонтерським організаціям варто враховувати здібності та прагнення людини під час вибору роботи для неї.

У багатьох країнах світу волонтерство стало нормою та престижною діяльністю. Канадські школярі перед випуском відпрацьовують певну кількість годин на благо громади. У США абітурієнт має більше шансів на вступ до університету, якщо в його профілі зазначено волонтерську діяльність. У Німеччині волонтерить кожен третій громадянин, а у Франції на користь суспільства працюють 19% населення.

В Україні волонтерський рух з’явився після проголошення незалежності. У 1992 р. створили «Телефон довіри», де люди працювали виключно на добровільних засадах. Активно діяли й релігійні організації — створювали програми допомоги літнім людям, особам з інвалідністю, тим, хто постраждав від торгівлі людьми тощо.

У 2012-му українці отримали чи не перший досвід волонтерства на масштабних заходах, коли Україна приймала Чемпіонат Європи з футболу.

Два роки потому відбулася Революція гідності, анексія Криму та розпочалася Антитерористична операція на сході України. Цей період можна назвати розквітом українського волонтерства. Значна частина спорядження, амуніції, харчування наших військових залежала від волонтерів. А до волонтерського руху було залучено 23% українців.

У 2022-му ж ми волонтеримо щохвилини: прихищаємо, підтримуємо, відбудовуємо. За пів року від початку повномасштабного вторгнення росії в Україну 24 лютого 2022 р., українці зібрали понад 4 млрд грн лише для фонду «Повернись живим», скинулися на три «Байрактари» та допомогли привезти тисячі тонн гуманітарної допомоги.

Інфографіка «Історія волонтерства», частина 2
Ілюстрація

«У 2014-му я був студентом медичного факультету. Коли в Києві на Майдані почалося кровопролиття, я відчув, що я там дуже потрібен. Ми з другом приїхали до Михайлівського собору й допомагали пораненим. Найбільше мені запам’яталася єдність. Вважаю, до того українці ще ніколи не були настільки згуртованими. Ті події кардинально змінили моє життя: я став волонтером. Зараз разом із друзями ми евакуюємо військових на східному фронті та проводимо лекції з тактичної медицини».

Олександр, 27 років,
волонтер медико-евакуаційного підрозділу

3. Чому молодь
волонтерить

Ти витрачаєш час, зусилля, подекуди виконуєш повноцінну роботу, але не отримуєш за неї платню, а інколи — навіть подяку. То що ж змушує тисячі людей волонтерити?

Погляньмо, що кажуть самі волонтери:

У цих відповідях ми бачимо дещо цікаве: волонтерство — не лише про те, що людина віддає, а й про те, що вона отримує.

Щоб пояснити феномен волонтерства, дослідники Аяно Омото та Марк Снайдер запропонували теорію «альтруїзму-егоїзму». Вони стверджують, що до волонтерства людей підштовхують дві групи мотивів.

Інфографіка «Теорія «альтруїзму-егоїзму»»

Чи соромно, що волонтерство не тільки корисне для суспільства, а й допомагає задовольнити «егоїстичні» мотиви волонтера? Зовсім ні.

Теорія «альтруїзму-егоїзму» добре лягає на тло російсько-української війни. Усіх наших волонтерів об’єднує бажання наблизити перемогу. Вона потрібна кожній людині окремо та країні загалом. Допомагаючи армії та одне одному, ми також формуємо свідоме суспільство, у якому хочемо жити. Якщо взяти за приклад волонтерство для військових, то вийде така схема:

Інфографіка «Волонтерство для військових»

Що ще мотивує волонтерів:

Це лише декілька мотивів, що надихають стати волонтером. Але істина на поверхні — що більше віддаєш, то більше отримуєш.

Ілюстрація

«Із самого ранку 24 лютого у голові була лише одна думка: як мені бути максимально корисним? Того ж дня я зібрав номери телефонів усіх знайомих і друзів, будив їх дзвінком, коли лунав сигнал тривоги, щоб вони спускались у підвали. Згодом я долучився до волонтерського руху. Ми здійснювали гуманітарні виїзди до Бучі, Бородянки, Харкова, Чернігова й інших міст. Нині реалізуємо з друзями проєкт із забезпечення питною водою військових і цивільних у гарячих точках і переганяємо тачки для ЗСУ. Мою мотивацію я б описав словами Марка Твена: «Через 20 років ви будете більше розчаровані тими речами, які ви не робили, ніж тими, які ви зробили. Тому відчальте від тихої пристані. Відчуйте попутний вітер у вашому вітрилі. Рухайтеся вперед, дійте, відкривайте!».

Віталій, 22 роки,
надає гуманітарну допомогу,
ганяє авто для ЗСУ

4. Де потрібні
волонтери

Найперше, що потрібно зробити перед початком волонтерства — визначитися з напрямом. Тут є два шляхи:

  1. Обрати те, що до душі (напрям, у якому хотілося б спробувати себе, пов’язаний із проблемою, що найбільше турбує).
  2. Або ж зробити вибір відповідно до власних здібностей, таланту, навичок і досвіду.

Прислухайся до свого внутрішнього голосу. Це допоможе обрати серцем «сродну працю», до якої маєш іскру, натхнення та хист.

Перемога кується не лише на передовій, а й у тилу. Серед актуальних нині волонтерських фронтів:

Ілюстрація

«Я все свідоме життя хотіла допомагати людям і тваринам. Коли почалася війна, я зрозуміла: потрібно щось робити. Фінансово допомагати не можу, але вмію готувати. Тому, коли з’явилася можливість, я почала готувати їжу для переселенців і малозабезпечених. Роблю те, що вмію, та допомагаю тим, кому це справді потрібно».

Марія, 18 років,
готує їжу для переселенців
і малозабезпечених

5. Які правові
аспекти важливі

В Україні волонтерство регулюється Конституцією, Законом України «Про волонтерську діяльність», міжнародними договорами й іншими нормативно-правовими актами та законами.

Фундаментом для формування нашої законодавчої бази стали:

Нижче ми зібрали основні питання, які можуть виникати у волонтерів і новачків, а також нюанси у законодавстві, на які варто звернути увагу.

  1. Хто може волонтерити

    Громадяни України, іноземці та особи без громадянства, що перебувають у нашій країні та є дієздатними — тобто, мають право здійснювати юридичні дії й несуть за них відповідальність.

  2. Чи можуть волонтерити підлітки

    Якщо тобі 14-18 років, можеш волонтерити за згодою батьків. Але тобі заборонено допомагати в медичних закладах, під час ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій техногенного чи природного характеру, Збройним Силам України та іншим військовим формуванням.

  3. Які права ти маєш як волонтер

    • належні умови для волонтерства — тобі повинні повідомити всю інформацію про умови волонтерства, надати спеціальні засоби захисту, спорядження та обладнання;
    • зарахування часу волонтерства до навчально-виробничої практики, якщо напрям волонтерства відповідає твоїй спеціальності;
    • відшкодування волонтерських витрат, передбачених статтею 11 ЗУ «Про волонтерську діяльність»;
    • інші права, передбачені договором здійснення волонтерської діяльності та законодавством.
  4. Які обов’язки має волонтер

    • сумлінно та вчасно виконувати волонтерську роботу;
    • проходити медичний огляд і мати довідку про стан здоров’я, якщо це передбачено законодавством;
    • проходити додаткову підготовку, якщо це потрібно;
    • не допускати чогось, що може негативно вплинути на твою репутацію або на репутацію твоєї волонтерської організації;
    • не розголошувати інформацію з обмеженим доступом;
    • якщо з твоєї ініціативи розривається договір — відшкодувати збитки, що ти завдав (якщо це передбачено договором);
    • відшкодувати майнову шкоду, спричинену твоєю волонтерською діяльністю.
  5. Чи отримує волонтер заробітну плату

    Ні, волонтер виконує роботу безплатно.

    Проте тобі можуть відшкодувати:

    • витрати на проїзд (в т.ч. перевезення багажу) до місця волонтерства;
    • витрати на отримання візи;
    • витрати на харчування, якщо волонтериш понад 4 годин на добу;
    • витрати на проживання, якщо їдеш у понад 8-годинне відрядження до іншого міста;
    • витрати на поштові та телефонні послуги, якщо волонтериш поза межами волонтерської організації;
    • витрати на проведення медогляду, вакцинації та інших лікувально-профілактичних заходів, потрібних для надання волонтерської допомоги.
  6. Чи потрібно укладати договір із волонтерською організацією

    Обов’язково — якщо твоє волонтерство пов’язано з ліквідацією наслідків надзвичайних ситуацій техногенного або природного характеру, Збройними Силами України та іншими військовими формуваннями.

    Якщо тобі 14-18 років — за твоєю згодою або бажанням твого представника (батьків).

    В інших випадках ти сам вирішуєш, чи потрібно підписувати договір. Але якщо хочеш зафіксувати свої обов’язки та права чи плануєш співпрацювати з організацією на постійній основі — радимо його підписати. Якщо говорити про закордонну практику, більшість міжнародних організацій одразу пропонує підписати договір. Так вони зможуть офіційно компенсувати витрати та застрахувати тебе від нещасного випадку.

  7. Як оформити відсутність на роботі

    Якщо маєш змогу поєднувати волонтерство та роботу, компанія, в якій ти працюєш, може встановити тобі неповний робочий час, дистанційну роботу чи гнучкий графік.

    Якщо ж ти повністю зайнятий волонтерством і не встигаєш виконувати свої обов’язки, варто оформити щорічну основну чи додаткову відпустку. Або ж відпустку без збереження заробітної плати.

  8. Чи передбачені виплати в разі загибелі чи інвалідності волонтера

    Так, виплата одноразової грошової допомоги здійснюється в порядку та на умовах, визначених Постановою Кабінету Міністрів України від 19 серпня 2015 року № 604.

  9. Чи потрібне посвідчення волонтера та як його отримати

    В Україні немає єдиного центру, який координує діяльність усіх волонтерів, тому офіційна реєстрація необов’язкова. Однак, якщо ти ведеш постійну діяльність, посвідчення волонтера може стати в пригоді. Їх видають в органах місцевої влади (міській або селищній раді, обладміністрації), інколи — у громадських організаціях, благодійних фондах, штабах місцевої ТрО, ЗСУ (але це не є їхнім обов’язком).

Ілюстрація

«Я почала допомагати тваринам випадково. Сусіди, які живуть за кілька будинків від нас, виїхали в інше місто. А через кілька днів я помітила, що двоє їхніх котів бігають без нагляду. Ми з батьками відвезли їх до притулку. Там познайомилися з волонтерами, що допомагають тваринам. Вони запропонували мені приєднатися до їхньої команди, та оскільки мені ще немає 18, потрібна була письмова згода батьків. Звісно, батьки підтримали мене. Люди, як правило, можуть про себе подбати, а от тварини — ні. Тому ми маємо їм допомагати».

Анна, 17 років,
допомагає тваринам

6. Як стати
волонтером

Щоб стати волонтером, необов’язково мати особливі знання чи вміння та працювати 24/7. Один із перших кроків — знайти в собі риси характеру, які потрібні волонтеру, і реалізувати саме їх.

Ти — природжений волонтер, якщо відчуваєш у собі:

Далі варто обдумати, як будеш поєднувати волонтерство з роботою та навчанням, зважити всі «за» і «проти».


Наступний крок — обрати напрям роботи. Можна спробувати різні види діяльності в кількох волонтерських організаціях, перш ніж зупинитися на чомусь одному. Чи навіть поєднати декілька «посад»: сьогодні ти водій, а завтра — видаєш гуманітарну допомогу.

Пройди тест і з’ясуй, на який напрям волонтерства тобі варто звернути увагу.

Платформи та організації, де ти можеш знайти запити про допомогу:

Щоб знайти локальні волонтерські організації, підключай свої пошукові уміння. Вводь «волонтерський штаб + назва твого міста» в Google, Facebook чи Instagram. У соцмережах шукай за хештегами #волонтерство, #волонтер + назва твого міста тощо. Якщо пошук в інтернеті не допоміг, не соромся звернутися в міську чи селищну раду — вони точно підкажуть, кому потрібна допомога.

Ілюстрація

«Я допомагаю відбудовувати будинки, бо сама втратила дім через приліт. Знайшла відповідну організацію, зателефонувала координатору і чесно сказала, що хочу допомагати, але вмію небагато. Координатор відповів, що вільні руки потрібні завжди. Мене додали до групи в Telegram, і тепер я стежу за оголошеннями. Якщо виїзд на об’єкт збігається з моїм вихідним, я їду. Наше завдання — приводити пошкоджені будинки до житлового стану. В бригаді завжди є принаймні один досвідчений керівник: він пояснює що робити, контролює та допомагає. Новачки, як я, можуть носити будматеріали, щось притримувати, фарбувати стіни. Це важка робота, але воно того варте, бо я допомагаю людям зберегти дім, спогади та спокійне життя».

Анастасія, 19 років,
виїхала з Маріуполя, допомагає
добровольчому будівельному
батальйону в Чернігівській області

7. Як подбати
про себе

«Я заснула прямо в майстерні, на старому продавленому дивані, прикритому затертим карпатським ліжником. Ліжник немилосердно коловся і смердів котами, диван стогнав усіма пружинами, із кожним порухом піднімаючи в повітря хмару пилу, фарби та крихт. Але мені байдуже. Я проспала тридцять годин поспіль, не прокидаючись, і не бачила жодного сну». Це уривок із роману «Доця» української письменниці Тамари Горіха Зерня, що став переможцем конкурсу «Книга року ВВС-2019». У ньому йдеться про війну, українську волонтерку та її соратників в окупованому Донецьку.

Волонтерам часто доводиться працювати в екстремальних умовах, та й емоційно робота складна. Одного дня ти збираєш кошти на турнікети для бійців, а іншого дізнаєшся, що їхній підрозділ розбили. Сили й час обмежені, тож тут можна легко зневіритися.

А ще волонтери часто працюють понаднормово. Ресурс людини можна порівняти з рівнем заряду смартфона: що більше програм працює, то швидше сідає батарея. Саме тому треба регулярно підзаряджатися. Якщо ти постійно втомлений, роздратований, відчуваєш емоційні гойдалки, апатію чи відразу — в тебе всі симптоми емоційного вигорання й терміново потрібно щось змінювати!

Як відновити сили та залишатися в ресурсі

Зазвичай, аби відпочити та перемкнутися, ми обираємо щось одне: читаємо книжку, дивимося фільм, гуляємо, проводимо час із родиною чи друзями. Ефективніший метод — розподілити відновлення між різними рівнями:

Подумай, куди ти витрачаєш сили, та запиши мінімум 15 пунктів. Після цього визнач пріоритети, де можна зменшити навантаження, що відкласти на потім, а чого взагалі уникнути.

5 кроків для відновлення стійкості

  1. Зупинись і заплющ очі, відклавши всі ґаджети.
  2. Запитай себе: що зі мною відбувається, що я відчуваю, які мої думки?
  3. Визнач, чого ти хочеш. Як хочеш почуватися?
  4. Обміркуй, що зі списку «хочу» перебуває в зоні твого контролю?
  5. Дай відповідь на запитання: що я можу та готовий зробити вже зараз?

Правила турботи про себе, про які має пам’ятати кожен волонтер

Ілюстрація

«Мені здається, що важливо розділяти волонтерство й особисте життя. Інакше дуже швидко вигориш. Після 20:00 я відключаю сповіщення, завжди відпочиваю у вихідні, нормально сплю, харчуюся та намагаюся менше думати про роботу поза штабом. Я хочу волонтерити до нашої перемоги та продовжувати після, тому ставлюся до себе бережно. Щоб дбати про інших, варто спочатку подбати про себе!».

Влад, 21 рік,
волонтерить у гуманітарному штабі
та збирає речі для переселенців

8. Як
організувати
ефективну
роботу

У цьому розділі ми зібрали поради та лайфхаки, які можуть знадобитися як початківцям, так і досвідченим волонтерам.

Як працювати з волонтерськими завданнями та бути ефективним у команді

  1. Обирай проєкти, які справді можеш потягнути. Почни з найпростішого та поступово збільшуй обсяг роботи. Визнач завдання, які потрібно виконати, оціни свої реальні сили, навички та час для реалізації задуманого. Команда не зацікавлена, щоб ти виклався на 300% в одному проєкті, вигорів і не долучився до наступного.
  2. Не соромся просити про допомогу або консультацію. Якщо ти ніколи не мав справу із плитоносками, варто проконсультуватися зі спеціалістами.
  3. Не ігноруй період адаптації. Дай собі час призвичаїтися до нової роботи: знайомся із завданнями поступово, прислухайся до наставника чи координатора, дій згідно з інструкціями.
  4. Вивчи структуру організації. Варто від самого початку розібратися: які відділи є, хто в них працює й за що відповідає. Запитай, чи є інструкція для новачків. Якщо немає, ти можеш скласти власну в процесі занурення в роботу. Це полегшить життя тобі та іншим волонтерам-початківцям.
  5. Знай свої обов’язки. Під час командної роботи важливо чітко розуміти свою роль і роль інших членів групи.
  6. Подбай про конфіденційність: свою, колег та тих, кому допомагаєш. Не забувай про цифрову безпеку, не поширюй інформації без погодження та перевірки.
  7. Пам’ятай про засоби спецзахисту (маску, рукавички тощо). Обов’язково дізнайся, де лежить аптечка та перевір її комплектацію, а якщо її немає — збери свою. Там обов’язково мають бути кілька пар рукавичок, турнікет, звичайний та гемостатичний бинт, ізраїльський бандаж, ножиці, термоковдра, назофарингеальна трубка, вентильована оклюзійна пов’язка, знеболювальне, антисептик, армований скотч, маркер.
  8. Обери способи комунікації з командою, щоб завжди бути на зв’язку. Якщо твої колеги користуються Telegram, створи окрему папку з чатами, де зберігатимуться ваші діалоги. Так ти не загубиш сповіщення від команди. Для цього обери Налаштування → Папки для чатів → Створити нову папку і додай до неї необхідні контакти.

Як керувати часом

Для більшості людей волонтерство — не основний вид діяльності. Зазвичай вони мають повноцінну роботу або навчаються. Щоб працювати з кількома проєктами й не вигорати, варто грамотно розподіляти час та управляти завданнями.

Пропонуємо кілька методів для підвищення продуктивності. Обирай ті, що найбільше підходять твоєму розпорядку дня, характеру та звичкам.

  1. Викрадачі часу. Простеж, які дії відвертають твою увагу від роботи: гортання стрічки в соцмережах, перегляд відео чи неефективне спілкування. Зупиняй себе, щойно це помітиш.
  2. Матриця Ейзенхауера. Визнач пріоритетність кожного завдання за двома принципами: термінове/нетермінове та важливе/неважливе. Що робити далі — дивися на зображенні.

    Інфографіка «Матриця Ейзенхауера»

    «Важливі справи рідко бувають терміновими, а термінові — важливими» — Дуайт Ейзенхауер.

  3. Метод SMART. Завдання має бути:

    Інфографіка «Метод SMART»
  4. Дрібні завдання. Якщо їх можна виконати за 2 хвилини, виконуй одразу. Інакше купа інформації висітиме у фоновому режимі та засмічуватиме мозок.
  5. «З’їж жабу на сніданок». Складне, велике чи неприємне завдання вирішуй насамперед. Завдяки цьому ти зможеш бути ефективнішим та продуктивнішим впродовж дня.
  6. «Їж слона шматочками», тобто поділи велике завдання на підзавдання. Що конкретніше ти визначиш етапи, то краще.
  7. Відмовся від багатозадачності. Якщо людина виконує одночасно два розумових завдання (наприклад, пише листа та слухає лекцію), її продуктивність падає: або лист міститиме помилки, або інформація з лекції засвоїться неповноцінно. Краще виконувати одну дію в один проміжок часу.
  8. Працюй за будильником, якщо твоє волонтерство вимагає сильної концентрації або передбачає роботу за комп’ютером. Чергуй активну роботу з відпочинком. Щойно продзеленчить будильник — йди на перерву. Найпопулярніші графіки:
    • 25 хв роботи — 5 хв відпочинку, кожні 4 години — перерва на 30 хв;
    • 90 хв роботи — 30 хв відпочинку;
    • 52 хв роботи — 17 хв відпочинку.

Де вчитися волонтерства

Часто волонтеру доводиться розбиратися на льоту: яке дитяче харчування підходить алергікам, де купити якісні, але дешевші ліки, як скласти маршрут поїздок на день. Заздалегідь підготуватися до всіх викликів неможливо.

Утім, є універсальні навички та знання: ефективна робота в команді, комунікабельність, швидкий пошук правдивої інформації.

Ми зібрали кілька курсів та корисних матеріалів, які можуть стати в пригоді волонтерам:

  1. Волонтерські команди: мрія чи реальність?
  2. Про те, як бути телефонним волонтером
  3. Гайд: Як створити волонтерську спільноту
  4. Персональна ефективність
  5. Тайм-менеджмент
  6. Тайм-менеджмент у публічному управлінні
  7. Управління людьми й проєктами
  8. Асертивна комунікація
  9. Емоційний інтелект
  10. Як ефективно спланувати та провести діалог
  11. Перша домедична допомога
  12. Перша домедична допомога в умовах війни
  13. Базова психологічна допомога в умовах війни
  14. Дезінформація: види, інструменти та способи захисту
  15. Громадський активізм: без пошкоджень та проваджень

Поради для збору коштів

Велика частина волонтерської роботи залежить від донатів, тож треба вміти максимально ефективно їх збирати. Обов’язково вказуй конкретну потребу, став реальні цілі та часові обмеження на збір (наприклад, три доби). Подбай про те, щоб людям було максимально зручно зробити донат. На сайті має бути можливість оплати через Google Pay або Apple Pay. В Інстаграмі варто зробити сторіз із активним посиланням на монобанку або інший рахунок, додати це посилання у шапку профілю, а в пості продублювати реквізити в коментарях. Проси тих, хто репостить збір, вказувати, що твоя організація перевірена та тобі довіряють. Подумай, з ким би ти міг зробити спільний збір — це добре працює. Звітуй на проміжних етапах, показуй процес купівлі, доставки товару, ремонту машини тощо. Обов’язково роби фото/відеозвіти про те, на що були витрачені кошти. І не забувай дякувати за донати.

Інструменти для ефективної роботи волонтера

  1. Соцмережі. Найпопулярнішою є Instagram. Ядро аудиторії тут — молодь до 29 років, серед якої багато потенційних волонтерів. Значний вплив на аудиторію мають інфлюенсери та блогери, тому корисними можуть бути колаборації, спільні ефіри тощо. Ось цікавий кейс про те, як за допомогою Instagram волонтерська організація змогла зібрати понад 300 тисяч грн для тварин усього за декілька днів. Також набув популярності Twitter. Інформація тут поширюється найшвидше серед усіх соцмереж, тому ти завжди можеш бути на крок попереду. Найпопулярніші дописи дуже швидко просуваються за допомогою хештегів на глобальну аудиторію.
  2. Месенджери. Вони допомагають оперативно обмінюватися інформацією та формувати спільноти, тому широко використовуються волонтерами та волонтерськими організаціями. Зокрема, популярні чати у Viber і Telegram. Ось тут і тут можеш прочитати, як їх створити. А за допомогою каналів у Telegram можна доносити важливу та корисну інформацію до аудиторії, колег чи команди (новини, результати роботи тощо). Тут описано, як створити канал. Також цікавим інструментом є боти в Telegram. Вони дають автоматичні відповіді на запитання в будь-який час. Підходять для створення інструкцій і відповідей на поширені запитання. Ось детальна інструкція зі створення бота.
  3. Графічні редактори. Оскільки важливу роль у залученні аудиторії відіграє візуал, волонтери використовують різні графічні редактори: Canva, VistaCreate, Mojo, Vsco, Inshot. Більшість мають як безплатну версію, так і платну — з ширшим функціоналом.
  4. G Suite. Це пакет спеціалізованого хмарного програмного забезпечення й інструментів для спільної роботи від Google. Використовуючи Gmail, Google Calendar, Google Docs, волонтери можуть працювати з будь-якого місця та пристрою. ГО та інші неприбуткові організації можуть безплатно користуватися базовими та розширеними функціями Google для роботи з даними, залучення донорів і волонтерів, просування своєї діяльності тощо. Тут детальна інструкція активації Google Workspace для неприбуткових організацій.
  5. Task-менеджери. Вони потрібні, щоб організувати роботу команди та відстежувати статуси завдань. Часто використовують Asana, Trello, Microsoft To Do, Slack, проте почати можна зі звичайної дошки-планера.

Волонтери часто виконують завдання, з якими б не зіткнулися у звичайному житті. Нехай тебе це не лякає! Будь відкритим: за потреби вивчай нове, проси допомоги, дізнавайся думку експертів.

Ілюстрація

«Як проходить мій день? Шалено. Я не так давно долучилася до волонтерства й тільки звикаю до нового ритму, а ще паралельно навчаюся на психолога та працюю баристою. Мабуть, без детального планування я б з усім цим не впоралась. Стараюся врахувати все: консультації, навчання, роботу, час на приготування їжі, дорогу і навіть на відпочинок. Знаю, що таке підходить не всім, але це мені дуже допомагає».

Вікторія, 20 років,
надає психологічну підтримку,
нещодавно долучилася до волонтерства

Ілюстрація

У кожному розділі путівника ми зібрали історії наших волонтерів. Усі ці люди — різні. Одні працюють за фахом, інші навчилися з нуля вже у волонтерській організації. Хтось присвячує допомозі цілий день, хтось — кілька годин на тиждень. Та навіть найменша їхня допомога має неоціненне значення. Долучайся й ти до волонтерства та роби свій вклад у перемогу. А ще — знаходь однодумців, реалізуй свої здібності та ідеї, отримуй незабутній досвід, змінюй життя людей і світ на краще.